Knowsy · pagina de acuratețe

Cât de precise sunt evaluările Knowsy — măsurat, nu afirmat

1 · Față de prețurile cerute, după marja obișnuită (×0,92) — o aproximare a prețului de tranzacție

Autoverificarea de noaptea trecută

Ce a măsurat motorul despre el însuși

Se încarcă…

Backtest leave-one-out: fiecare anunț e evaluat fără propriul rând din registru și comparat cu prețul cerut după marja obișnuită (×0,92) — o aproximare a prețului de tranzacție, nu un preț de vânzare înregistrat; validarea față de tranzacții reale e mai jos, separat. Audit: anunțuri reale trecute prin importul de producție; o anomalie = plasare incertă, anunț înregistrat sub alt oraș, reper lipsă, diferență extremă, comparabile prea puține sau import eșuat.

Recalculăm lunar un backtest leave-one-out pe registrul propriu de prețuri: fiecare anunț este evaluat de motor folosind DOAR celelalte anunțuri din orașul lui — niciodată pe el însuși — iar estimarea se compară cu prețul cerut de vânzător. Publicăm rezultatul cu tot cu mărimea eșantionului; orașele cu date puține nu primesc cifre inventate.

0,921

estimare / preț cerut (median) — ținta de calibrare: 0,92

±13,1%

banda mediană de eroare (P50), național

±25,5%

banda P80 — 8 din 10 estimări cad în acest interval

102.432 cazuri evaluate din 117.355 anunțuri, 626 celule (oraș × tip) · recalculat la 21.10.2026

OrașcazuriP50P80
București11027±17,6%±32,1%
Cluj-Napoca7362±12,2%±22,6%
Popești-Leordeni7149±10,3%±19,6%
Timișoara5881±12,3%±22,9%
Iași4491±11,3%±22,2%
Brașov4358±14,1%±24,3%
Sibiu3749±11,4%±22,8%
Craiova3107±11,6%±22,4%
Oradea2801±16,1%±29,5%
Constanța2583±13,4%±24%
Brăila1855±14,4%±26,2%
Arad1851±18,6%±35,5%
Pitești1814±12,3%±25,4%
Baia Mare1781±14,2%±26,2%
Alba Iulia1686±13,8%±27,1%
Suceava1626±11,4%±23,1%
Galați1577±13,5%±25,3%
Târgu Mureș1552±13,6%±25,5%
Satu Mare1397±13,9%±25,8%
Bistrița1379±14,4%±25,9%
Ploiești1266±15,4%±30,4%
Piatra-Neamț1029±13,1%±23,8%
Bacău1002±11,8%±24,4%
Deva999±12,8%±25%
Botoșani943±12,4%±24,2%
Florești848±11,3%±19,2%
Târgu Jiu802±12,3%±24,7%
Râmnicu Vâlcea800±14,3%±27,1%
Zalău754±13%±23,2%
Buzău718±13,7%±28,1%
Târgoviște700±14,8%±26,8%
Roman680±11,6%±21,7%
Reșița629±12,1%±22,5%
Focșani628±12,5%±23,8%
Tulcea584±12,7%±28,3%
Berceni569±9,3%±15,6%
Drobeta-Turnu Severin532±13,2%±25,2%
Turda530±11,1%±22,3%
Moșnița Nouă489±7,1%±14,8%
Șelimbăr454±9,2%±17,4%
Hunedoara452±16,3%±28,6%
Giroc417±10,1%±16,6%
Slatina409±12,7%±26,1%
Sfântu Gheorghe404±15,1%±28,5%
Chiajna365±8,2%±18,8%
Valea Lupului356±8,4%±15,4%
Bârlad347±13,7%±23,6%
Lugoj347±14,5%±30%
Alexandria335±11,4%±28,4%
Miroslava331±9,3%±18,2%
Sânpetru322±9,5%±18,3%
Călărași319±13,7%±29,6%
Tunari306±13%±23,6%
Mediaș303±14,4%±31,4%
Cristian290±8,4%±21,7%
Giurgiu279±15%±34,6%
Năvodari278±15,7%±30,2%
Dumbrăvița273±7,4%±18,7%
Dobroești262±9,5%±18,3%
Onești257±12,8%±23,6%
Vaslui247±13,1%±21,6%
Rediu237±10,7%±25%
Ciurea236±8%±18,5%
Slobozia235±12,2%±21,9%
Bârnova228±8,3%±16,1%
Petroșani221±24,8%±56,9%
Cisnădie217±11,7%±25,5%
Apahida212±11,9%±28,3%
Tecuci207±11,4%±26%
Ștefăneștii De Jos196±8,2%±20,1%
Rădăuți177±15,5%±28,8%
Jilava163±6,6%±17,6%
Baciu161±10,9%±19,3%
Corbeanca159±16%±31,5%
Bragadiru147±12,9%±23,6%
Vidra132±7,4%±16,8%
Sântandrei128±10,8%±24,2%
Mogoșoaia121±9%±17,2%
Malu Mare117±7%±23,5%
Ghiroda114±10,9%±20,8%
Tărlungeni114±11,1%±18,5%
Medgidia105±12,2%±24,3%
Voluntari105±17,8%±34,7%
Snagov102±25,6%±48,9%
Păulești101±17,3%±42,1%
Clinceni101±8,2%±25,1%
Sânmartin101±16,5%±26,7%
Săcălaz98±10,6%±19,6%
Șcheia96±15,6%±30,6%
Ipotești91±7,9%±14,3%
Chinteni91±10%±18%
Bușteni91±16,1%±33,8%
Câmpina90±14%±28,3%
Sânandrei89±11,3%±24,7%
Balotești87±15,9%±40,5%
Holboca86±13%±26,3%
Sângeorgiu De Mureș82±14,9%±31,2%
Predeal82±19,4%±36,9%
Râșnov79±16%±31,7%
Șura Mare78±6,3%±23%
Vladimirescu77±16,1%±56,5%
Dorohoi76±11,5%±25%
Valu Lui Traian73±16,3%±34,7%
Giarmata72±9,5%±21%
Șura Mică71±12%±18,9%
Tomești71±8%±18,3%
Domnești71±7,4%±16,4%
Costinești70±6,5%±23,5%
Sâncraiu De Mureș66±11,3%±28,6%
Câmpia Turzii65±16,8%±36%
Livezeni62±23,6%±38,2%
Mioveni62±8,3%±19%
Sinaia62±26,3%±45,2%
Hărman61±10,5%±22,6%
Cârcea60±11,6%±28,2%
Pielești58±12,3%±25%
Cornetu58±8,9%±28,6%
Blejoi56±16,9%±35,6%
Șag56±8%±14,9%
Sebeș56±20,6%±32,1%
Otopeni54±10,3%±30,1%
Roșia54±11,7%±61,1%
Bucovăț54±10,8%±36,6%
Moșoaia53±12,4%±23,3%
Paleu52±13,7%±31,5%
Oșorhei52±14%±27,4%
Remetea Mare52±9,7%±19,3%
Vânători51±14%±44,3%
1 Decembrie51±8,7%±26,3%
Hemeiuș50±9,5%±22,8%
Ștefănești48±25,3%±46,8%
Dragomirești-Vale46±5,3%±14,2%
Aroneanu45±7,9%±36,7%
Mihai Eminescu45±24,7%±61,7%
Agigea45±22,3%±46,5%
Crevedia45±10,9%±29,9%
Vulcan44±20,5%±36,4%
Lumina44±14,4%±26,4%
Caransebeș43±14%±29,6%
Glina42±18,7%±43,6%
Cumpăna42±16,6%±37%
Corunca42±14,8%±28,8%
Pantelimon40±20,3%±39,4%
Recea40±30%±49,8%
Frumușani40±0,2%±17,3%
Sacele39±16,3%±30%
Tăuții-Măgherăuș37±17,5%±44,7%
Nojorid37±21,1%±41,1%
Tărtășești37±13,3%±44,8%
Bod36±19,7%±43,9%
Ciorogârla36±15,5%±29,1%
Mărgineni35±11%±30,1%
Jucu35±12,5%±26,7%
Joița35±12,2%±33,5%
Bascov34±27,2%±34%
Feleacu33±18,4%±38%
Lupeni32±21,4%±33,8%
Gilău32±17,9%±31%
Afumați31±8%±32,2%
Mărăcineni31±22,2%±44,3%
Sadu31±20,4%±35,9%
Ghimbav31±6,5%±23,1%
Târgșoru Vechi29±14,6%±30,5%
Azuga29±19,7%±34,5%
Ovidiu29±11,2%±18,8%
Fălticeni28±15,4%±23,3%
Măgurele27±7,8%±19,5%
Bran27±19,4%±42,5%
Simeria27±11,4%±30%
Ciurila27±15,5%±24,8%
Odoreu27±10,4%±31,5%
Sântana De Mureș26±12,9%±21,6%
Târnăveni26±21,1%±27,2%
Săbăreni26±13,1%±22,4%
Podari26±10,7%±32,7%
Marghita26±10,3%±27,6%
Sânmihaiu Român26±10,4%±16,4%
Râmnicu Sărat25±16,1%±35,8%
Brănești25±24,1%±62%
Câmpineanca25±12,8%±114,9%
Bolintin-Deal25±0%±0%
Codlea25±19,6%±40,7%
Eforie25±16,8%±38%
Cristești24±17,3%±61,3%
Rășinari24±7,1%±25,8%
Moara23±9,5%±53,3%
Cernica23±20,9%±41,9%
Livada22±32,7%±89%
Săcele22±16,5%±60,5%
Făgăraș21±16,3%±41,7%
Orșova20±16,5%±27%
Bucov20±9,7%±24,2%
Breaza20±33,1%±55,7%
Bocșa20±12,3%±25,3%
Măgura19±17,3%±35,8%
Ciugud19±25,1%±46,8%
Groși19±19,5%±29,3%
Săliște19±34,8%±70,3%
Ciolpani19±38%±58,9%
Șimnicu De Sus18±17,1%±42,1%
Dascălu18±24,1%±53,7%
Bradu18±16,5%±32,4%
Călimănești18±38,4%±42,7%
Ineu18±13,2%±36,3%
Orăștie18±37,9%±77,2%
Mândra17±11,2%±38,9%
Girișu De Criș17±28%±46,6%
Ighiu17±40,8%±71,3%
Borș17±34,9%±56,9%
Tulucești17±14,4%±32,2%
Vernești17±18,4%±114,6%
Letea Veche17±12,1%±25,3%
Biharia17±33,2%±46,2%
Miercurea Ciuc16±4,2%±14,2%
Sighișoara16±28,2%±42%
Hălchiu16±10,7%±44,5%
Băiculești16±18,7%±40,8%
Moieciu16±38,6%±65,5%
Golești16±25,4%±36%
Prejmer16±14%±34,4%
Fântânele16±34%±54,7%
Dej15±17,5%±32,3%
Bumbești-Jiu15±27,5%±122,2%
Lețcani15±16,1%±27,4%
Săucești15±32,7%±73,3%
Dărăști-Ilfov15±1,7%±13,8%
Mihai Viteazu15±40,5%±116,5%
Cazasu15±22,1%±38,7%
Curtici15±31,4%±123,5%

Doar orașele cu cel puțin 15 cazuri evaluate primesc un rând propriu — restul țării este acoperit de cifra națională. Pe măsură ce registrul crește, benzile se strâng: orașul cu cele mai multe date are deja ±17,6%.

Cum citești aceste cifre

  • • Motorul evaluează deliberat la nivel de TRANZACȚIE, nu de afișare: ținta este 0,92 × prețul cerut, pentru că prețurile se negociază. Medianul măsurat de 0,921 arată că această calibrare se ține.
  • • Benzile de mai sus sunt măsurate cu atribute minime (oraș, tip, suprafață) — cazul cel mai greu. O evaluare completă, cu toate caracteristicile proprietății, are mai multă informație la dispoziție.
  • • Benzile includ și eterogenitatea reală a pieței (finisaje, etaj, an), nu doar eroarea modelului — preferăm să publicăm intervalul mai larg și adevărat.
  • • Celulele subțiri nu primesc niciodată cifre: fără eșantion, fără afirmație.
  • • Reperul de aici este prețul cerut × 0,92 — o APROXIMARE a prețului de tranzacție, nu un preț de vânzare înregistrat. Validarea față de tranzacții reale este separată, în secțiunea 2 de mai jos, și acoperă doar geografiile care publică asemenea date.
  • • Fiecare interval afișat își spune nivelul („1 din 2”, „8 din 10”) și este măsurat la acel nivel, pe tip de locuință și pe oraș, în autoverificarea de mai sus.

2 · Față de tranzacții înregistrate (contracte reale, publicate oficial)

Nowcast-ul tranzacțional (Knowsy Spot) — validat pe ani ținuți deoparte

Pentru geografiile cu prețuri de TRANZACȚIE publicate oficial (contracte reale, nu anunțuri), Knowsy extrapolează ultimul nivel tranzacțional publicat prin indicele pieței de afișare — și testează formula pe fiecare an publicat pe care modelul nu l-a văzut: nivelul tranzacțional al anului Y este prezis din nivelul anterior plus evoluția realizată a pieței, apoi comparat cu adevărul publicat. Abaterea sistematică măsurată a fiecărui oraș se corectează explicit, iar segmentul de indice al anului curent (o proiecție, nu o măsurătoare) își adaugă propria incertitudine în bandă.

12

predicții pe perechi de ani consecutivi (+10 pe orizont de 2 ani, afișate mai jos)

4%

eroare medie pe an extrapolat (P80: 6,7%)

Predicțieprezisrealeroare
B. Sector 2 2018→20191.1531.1500,3%
B. Sector 2 2018→20201.1991.2625%
B. Sector 2 2019→20201.1961.2625,2%
B. Sector 2 2019→20211.2571.3406,2%
B. Sector 2 2020→20211.3261.3401,1%
B. Sector 2 2020→20221.4121.4482,5%
B. Sector 2 2021→20221.4291.4481,3%
B. Sector 2 2021→20231.5141.4732,8%
B. Sector 2 2022→20231.5361.4734,3%
B. Sector 2 2022→20241.6441.5257,8%
B. Sector 2 2023→20241.5781.5253,5%
B. Sector 2 2023→20251.7361.7671,7%
B. Sector 2 2024→20251.6811.7674,9%
Cluj-Napoca 2019→20201.4171.4774,1%
Cluj-Napoca 2019→20211.4881.66310,5%
Cluj-Napoca 2020→20211.5521.6636,7%
Cluj-Napoca 2020→20221.6531.92714,2%
Cluj-Napoca 2021→20221.7731.9278%
Cluj-Napoca 2021→20231.8792.0448,1%
Cluj-Napoca 2022→20232.0442.0440%
Cluj-Napoca 2022→20242.1882.3798%
Cluj-Napoca 2023→20242.1892.3798%

Surse tranzacționale: Direcția Fiscală Sector 2 (mediane din microdate per contract, data.gov.ro, CC-BY-4.0) și Ghidul Tranzacțiilor Imobiliare Cluj-Napoca (medie ponderată publicată). Statistica folosește doar perechile de ani consecutivi; perechile pe 2 ani reutilizează aceiași ani țintă și sunt arătate pentru transparență. Nivelurile Spot pe oraș se publică doar pentru geografiile validate aici, mereu cu banda, abaterea măsurată și proveniența ancorei.

Metodă: backtest leave-one-out pe registrul de prețuri Knowsy (anunțuri publice colectate licențiat, deduplicate); igienă: 100–25.000 €/m², 15–400 m², trim 5–95 pe celulă. Caracter informativ — nu constituie evaluare autorizată ANEVAR și nu înlocuiește una.